Beş saat boyunca Twitter’ın tamamı Kripto ve hack Twit ile doldu.

15.07.2020 tarihinde, en büyük dijital hacklerden biri gerçekleşti. Muhtemelen Bitcoiner olan bir hacker, Twitter‘ın idari işlevlerine erişti ve bir kripto dolandırıcılığı kampanyası başlattı. Sitede dünyanın en dikkate değer hesaplarından bazıları, bir Bitcoin cüzdanına para gönderdikleri takdirde yatırımlarını ikiye katlamayı teklif ederek çoğu kişiyi dolandırdı. Dolandırılan kişiler arasında Türykiye‘den de Bitcoin gönderenler oldu.

Twitter’ın 2018’de geri dönmeyi vaat ettiği aldatıcı davranış türüdür . Federal bir muayene yapılması muhtemeldir. Yani, Twitter’ın itibarında kalıcı bir leke var. Bilinmeyen şey, bu olayın Bitcoin, blockchain ve kripto alanı algılarını nasıl etkileyeceğidir, bu da bir kez daha tüm yanlış nedenlerden dolayı haber döngüsüne döndü.

“Trump ve Twitter’da, Merkezi Olmayan Teknoloji Kazanabilir.”

Kripto Para Borsasına Ücretsiz Üye olmak için

twitter-hack

Önemli isimlerin Twitter’ın Hacklenmesi ve Bitcoin ile alakası hakkında yorumları şunlardır:

Yanıtları düzenlenmiş ve yoğunlaştırılmıştır.

Bu, bitcoin’e olan ilgiyi genel olarak kripto için iyi olacak mı? Yoksa bu bitcoin imgesine saldırır mı?

– Anil Lulla , kripto varlıkları konusunda uzmanlaşmış bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Delphi Digital’i kurdu

– Donna Redel , melek yatırım şirketi ve kripto konferans devresinde sık konuşmacı olan New York Angels’ta yönetim kurulu üyesidir.

– Steve McKie , risk sermayesi şirketi Amentum’u kurdu ve boş zamanlarında Handshake uyumlu bir web tarayıcısı kurdu

– Brekkie Von Bitcoin – Bir çeşit kripto etkileyicisi olan Brekkie, parayı acımasızca savunmasıyla biliniyor.

– Matt Hill , Start9 Labs’ın CEO’su ve dijital egemenliğin savunucusu

– Hexayurt’un mucidi Vinay Gupta , şimdi tüm fiziksel öğeler için dijital bir ikiz yaratmaya çalışan radikal başlangıç Mattereum’u takip ediyor , böylece insanlık giderek daha az doğal kaynakları daha iyi yönetebilir ve dağıtabilir.


Lulla: “Bitcoin’e bazı olumlu faydalar olduğuna inanıyorum. Kriptoda çalışan herkes, aldatmaca hakkında ne olduğunu soran arkadaşlarınız ve ailenizden mesajlar aldı. Televizyonda Bitcoin kelimesini görünce merak ediyorlardı. Belki de bu bizim için Bitcoin’in nasıl çalıştığını açıklamak için bir fırsat. Bunun bir Bitcoin aldatmaca olmadığını ve hacklenmediğini belirtebiliriz; Twitter saldırıya uğradı. Açıkçası, bu iyi ya da kötü olup olmadığını havada artıracaktır. Bu küçük şeyler Bitcoin’in temellerini gerçekten etkilememelidir.”

Redel: “Benim bakış açımdan, bu saldırıdan Bitcoin üzerindeki kısa vadeli ve uzun vadeli etki önemsizdir çünkü vurgu yasadışı faaliyet ve güvenliğin ihlali olmalıdır. Twitter, kısa vadeli ve uzun vadeli itibarı konusunda endişelenmelidir.”

McKie: “Sanırım önümüzdeki bir iki hafta genel söylemin yanı sıra Bitcoin’e fazla dikkat çekmeyecek. Sadece çok şey oluyor.”

Von Bitcoin: “Bitcoin’in herkes için daha müreffeh bir geleceğe en iyi atışımız olduğuna inanan biri olarak … Kişisel olarak sadece artan medya dikkatinin kripto için değil, Bitcoin için iyi olup olmadığı konusunda endişeliyim. Ancak bu aşamada, atasözü hala tüm basının Bitcoin için iyi bir basın olduğunu savunuyor.”

Hill: “Bitcoin’e artan ilgi genel olarak kripto fiyatları için iyi olabilir, ancak orada bulunan projelerin çoğunu toplam çöküşten kurtaracak hiçbir dikkat olmayacaktır.”

Gupta: “Makalelerde bitcoin hakkında birkaç hikaye olacak, ama benimsemeyi teşvik edeceğini sanmıyorum.”

Lulla: “Bu daha geniş bir konu. İnsanlar önceden belirlenmiş önyargılara sahiptir. Şimdiye kadar uzaydaki çoğu insan bunu anlayacak kadar açık fikirliydi. Elbette her zaman önyargılarını veya konumlarını destekleyecek bilgileri arayan insanların bir alt kümesi olacaktır. Ama günün sonunda bunun temelde hiçbir şeyi değiştirmediğini düşünmüyorum. Gerçekten şu ana kadar hiçbir şey değişmedi.”

McKie: “Gerçekten kimsenin umursamayacağını sanmıyorum. Bu Bitcoin. Zaten beğenmeyenler için daha meşhur yapmak için hiçbir şey yapmaz.”

Von Bitcoin: “Bu yaygın ön yargı konusunda bize hiçbir iyilik yapmadı. Açıkçası durum böyle olmadığında buna zaten “Bitcoin Hack” diyen çok sayıda insan var. Fallout’un sınırlı olacağı konusunda umutluyum. Bu kişisel anekdotu olduğu gibi al, ama dün babamla hack hakkında konuştum ve Bitcoin hakkındaki bilgisinin sınırlı olmasına rağmen, suçluların sadece Bitcoin kullandığını ve Bitcoin’in kendisinin hacklendi.”

Hill: “Bazıları için evet. Ancak çoğu insanın kripto paradan önce çok sayıda suçlu olduğunu bilecek kadar zeki olduğunu düşünüyorum.”

Gupta: “Evet, bu aptalca bir karmaşa ve yaygın olarak aptal bir karmaşa olarak anlaşılacak – ama kriptonun dolandırıcılara olduğuna inanmak isteyen insanlar için daha fazla utanç.”

Lulla: “Hala söylemek için erken çünkü hack’te neler olduğunu hala öğreniyoruz. Twitter bundan gerçekten etkilenecek, çünkü bunun nasıl olduğu ve burada tam olarak ne olduğu hakkında çok daha fazla inceleme yapılacak. Hacker’ın tüm motivasyonu Bitcoin’i almaktı, ancak hasar daha kötü olabilirdi.”

Redel: “Birincisi, insanların e-postalarını kesmek yasa dışı bir faaliyettir. İkincisi, bitcoin’de işlem isteyen kişilerin taklit edilmesi, insanlardan banka hesaplarına veya diğer yerlere dolar göndermelerini isteyen diğer yasadışı “dolandırıcılıkların” başka bir sürümüdür.”

McKie: “Tam emin değilim. Muhtemelen beklemedikleri bir erişime sahip oldular ve bir fırsatlarının olduğunu ve planlama yapmadan bir şeyler yaptığını fark ettiler. Donald Trump’ın hesabıyla neden hiçbir şey yapmadıklarının bir testi, bu da sömürdükleri herhangi bir sürecin derhal kapatılmasını garanti ediyor.”

twitter.hack

Von Bitcoin: “Cevap vermeden önce teneke folyo şapkamı takmalı mıyım? Yüzeyde, hacker sadece bitcoin çalmak istiyor gibi görünüyor. Diğerlerinin de belirttiği gibi, hack’in kendisi çok beceriksiz görünüyordu, ancak bu beceriksizlik kasıtlı olsaydı … o zaman bir ön sebep olabilirdi. Belki de Bitcoin veya Twitter’ı itibarsızlaştırmaya çalışan diğer çıkarları olan kötü bir aktördü, ancak söylemek için çok erken olduğunu düşünüyorum.”

Hill: “Sadece motivasyonlarının ne olduğunu umduğumu söyleyebilirim: merkezi sistemlerin kırılganlığını ortaya çıkarmak.”

Gupta: “Eğer amaç 0 günlük devasa bir Twitter’dan para kazanmaksa, muhtemelen bunu yapmanın daha etkili yolları olduğunu söylemeliyim. Siyasi mesajlaşma olmadığına da gerçekten şaşırdım!
Bu, iletişim sistemlerimizi merkezden uzaklaştırmak için bir uyandırma çağrısı mı?”

Gupta: “Merkezi olmayan sistemler bu tür istismarlara karşı daha fazla kanıtlanmış olmak zorunda değildir – protokol hataları meydana geldiklerinde o kadar kötüdür.”

McKie: “Twitter’ın lanet olası bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Kötü niyetli aktörler tarafından iç sosyal mühendisliğiniz olduğunda, belirli bir nedenden dolayı orada bulunan yönetici araçlarından yararlanarak, bu sadece merkezi bir organizasyonun doğasıdır. Çalışan karmaşası var, çok çeşitli güvenlik ve hesap verebilirlik seviyeleri var, kesinlikle yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Dünyanın hiçbir yerinde bu tür bir iç saldırıyı önlemek için para ödemiş olabileceğiniz bir güvenlik organizasyonu yok. Sadece bunu kabul etmelisin. Bu, merkezi olmayan web için durum oluşturuyor mu? Evet tabi. Ancak, kripto yankı odamızda bulunan insanlar hariç, kimse hemen düşünmeyecek.”

Lulla: “İnsanlar Twitter’ın saldırıya uğradığını anlamalı – merkezi bir sistem saldırıya uğradı. Sonunda, Twitter ile ilgili bir sorun. İnsanlar için bir uyandırma çağrısı şeklinde olabilir. Eğer bu gerçekleşmezse, dünyada böyle bir durumu asla hayal bile edemeyecek bazı insanlar olabilir. Bu, topluluk haklarımıza ve merkezi olmayan iletişim sistemlerimize destek sağlıyor.”

Redel: “Gizliliğin korunması önemlidir ve herkes için yüksek bir öncelik olmalıdır.”

Von Bitcoin: “En azından bu güvenlik açıkları hakkında bir uyandırma çağrısı ve bence Twitter zaten çok ciddiye alıyor. Jack, Twitter’ı merkezden uzaklaştırmak istediğini ima etti, bu yüzden bu etkinliğin bu planları hızlı bir şekilde takip edebileceğini düşünüyorum. Maalesef iletişimi merkezsizleştirmeye çalışan bir tavuk ve yumurta sorunu var ve açıkçası bazı kullanım durumlarında merkezileşme daha verimli bir sistem anlamına geliyor.”

Hill: “Yine bir uyandırma çağrısı. Ve çoğu uyandırma çağrısı gibi, bir erteleme düğmesi ve artan bir endişe duygusuyla karşılanacak.”

Kripto Para Borsasına Ücretsiz Üye olmak için