Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir?

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Özetle; Blockchain zincirinde, kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamına Kriptopara Madenciliği denir. Gelin şimdi detaylara birlikte göz atalım..

Kriptopara transferinin doğrulanması için madenciler tarafından onaylanması gerekmektedir. Kripto paraların kullandığı teknoloji ve madencilik yöntemine göre onay süreçleri farklılık göstermektedir. Her  farklı kripto paranın madencilik sistemi farklıdır. Kullandığı teknoloji, paranın işlevi, yazılımdaki ayrıntılar; madenciliği direkt etkiler. Dolayısıyla bu durum işleminhızına da etki yansır. Bu işlemleri gerçekleştiren donanımlara ise ‘madenci’ denir.

Kripto Para Madenciliği Çeşitleri?

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

1-GPU Madenciliği;

En çok bilinen ve tercih edilen madencilik şekillerinden biri GPU madenciliğidir. Sebebi ise verimli ve düşük maliyetli olmasıdır.

Gerekli donanımlar genellikle ana kart, işlemci, birden fazla ekran kartı, sabitleyici ve soğutucu fanlardan oluşur. Bu donanımlarla madencilik içi gerekli sistemi oluşturabilirsiniz. Madenciliğini yaptığınız Kriptoparaya göre kazancı oldukça yüksek ve tatmin edici olabiliyor.

2-CPU Madenciliği;

Bu yöntem, bilinen en ilkel yöntemlerden biri diyebiliriz. Yüksek işlemcili bir bilgisayarı olan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir madencilik türüdür. Bu yüzden çok tercih edilen bir madencilik türüdür fakat zamanla maliyet artışından ve harcanan enerjinin karşılığı olarak düşük gelir getirmesinden ötürü pek kullanılmıyor.

3-Bulut Madenciliği;

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Günümüz teknolojisine en yakın ve popülerliği yüksek olan madencilik türü budur diyebiliriz. Sebebi ise fazla emek istemeyen sistemi kurulu hazır madencilik türü olmasıdır.
Kısaca GPU madenciliği yapan bir şirketten cihaz kiralamak dersek daha açıklayıcı olur sanırım. Herhangi bir zaman aralığı için kiralama işlemini yapıyor ve o süreçte kiraladığınız madenciden elde edilen kazançtan işlem masrafları çıkarıldıktan sonra elde edilen kar, kripto cüzdanınıza gönderiliyor. Burda daha çok ticari amaç güdülmüş diyebiliriz.

4-ASIC Madenciliği:

Madencilikte en güçlü ve bireysel olarak nitelendirilebilecek madencilik türü diyebiliriz. ASIC’in anlamı; Application-Specific Integrated Circuits. Özetle; özel tasarlanmış bir aplikasyon denebilir.

Sistem diğer madencilik yöntemlerine nazaran daha fazla üretim alt yapısına sahip. Ama sahip olduğu “şahsa özel” sisteminden ötürü kripto para dünyasındaki ekonomik dengeleri altüst ettiğinden pek tercih edilmediği söylenebilir.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız