Kripto Para Nedir? | Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Kripto Para, kullanıcılar arasında takas işlemlerinde kullanılır. Tamamen şifrelenmiş (kriptolu), dijital ve sanal para birimidir. Söylenene göre geleceğin para birimi olacağı öngörülüyor. Tabi ki kesin birşey söylemek doğru olmaz. Kripto para birimlerini duymayan kalmamıştır sanırım, devlet başkanlarından tutun şirket ve şirket sahiplerine kadar herkesin dikkatini çekmiş durumdadır. Takas işlemlerini güvenli şekilde gerçekleştirmek ve doğrulamak için “kriptografi” kullanılır. Fiziksel bir olguya sahip değildir.
Herhangi bir otorite ya da devlet tarafından yönetilmeyen, merkezi olmayan (decentralized) bir sistem mevcuttur. Bu da sistemi daha güvenilir kılıyor.

kripto paralar

Kriptoloji Nedir? | Kriptoloji Ne işe Yarar?

Bir şifreleme bilimi olan Kriptoloji, datanın (verilerin) belirlenmiş bir sisteme göre şifrelenmesidir.

kriptoloji

Kripto paralar belirtilen sistem üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer işlemlerini gerçekleştirir. Kullanılan algoritmalar Hash fonksiyonları gibidir.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Kripto Paraların Tarihi Ne Zamana Dayanıyor?

90’lardan bu yana dijital para birimi oluşturmak için birçok girişim oldu. DigiCash, Flooz ve Beenz gibi sistemler geliştirildi, lakin bu girişimler sahtekarlık, finansal sorunlar, şirket içi anlaşmazlıklar gibi olaylardan dolayı olumsuz sonuçlandı. Bütün bu çalışmalar güvenilir, üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi. Kripto paraların atası olan ve ilk çıkarılan Kripto para Bitcoin‘dir. 2009 yılının başlarında “Satoshi Nakamoto” kod adıyla ortaya çıkan bir kişi ya da bir ekip tarafından geliştirildi. Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği söylenmesine rağmen kim ya da kimler olduğu belli olmayan kişi(ler) tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzer konseptli bir platform üzerinden ilerler.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Kripto Paraların Güvenliği:

Ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Ancak bu metot araya bütün sermayeyi kontrol edebilen bir otoritenin girmesi demektir. Bu da güvenilirliği azaltır. Ancak merkezsizleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda (Bitcoin gibi) işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır, bu sayede yapılan her işlem herkes tarafından görülmektedir. Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulanmalı ve daha sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack’lenme ve saldırı olasılığıdır.

kripto

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Kripto paralar avantajlı mıdır? | Kripto paraların avantajı nedir?

Piyasaya çıktığından beri hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için devletlerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.
Kullandığınız hesabın dondurulması ve ya hesaba el konulması mümkün değildir.

Kripto para madenciliği (Mining) Nedir? Kripto para nasıl üretiliyor?

Kripto para yasal mıdır?

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız