Ethereum’a (ETH) Yatırım Yapmalı mıyım? | Ethereum işlemleri Nasıldır?

Ethereum’un işleyişi;

Ethereum, block zinciri teknolojisini kullanan, belli bir merkezi olmayan yapıya sahiptir. Bu da demek oluyor ki, aracı olmadan alıcı ve satıcı arasında takaslar gerçekleşir. Ethereum’un kullandığı blockchain teknolojisi ‘oy birliği mekanizması’ kullanıyor.

Bahsi geçen oy birliği mekanizması özetle şu anlama geliyor; Ethereum ağında yapılan transferlerde rastgele bir matematiksel (kriptografi) işlem belirleniyor, bu işlem bir insanın çözemeyeceği kadar karmaşık yapıya sahip olduğu için bilgisayar programları ile hesaplanıyor. Bu şifreli yapıyı çözmek için oy birliği mekanizması kullanılıyor. Bütün kripto paralar bu işlemi farklı bir şekilde kullansa da hedefleri aynıdır, Kriptografi denilen üst düzey  matematik bilimi.

Aynı zamanda Ethereum‘un kullandığı |Proof of Work| adlı bir oy birliği mekanizması bulunuyor. Bitcoin’in kullandığı modelle aynı modele sahiptir. Bir işlemin onaylanması için sistem rastgele bir hesaplama oluşturuyor.
Bu işlemleri onaylamak için her hangi biri cihazını kullanarak Ethereum ağına bağlanıp işlemi çözüp ‘madenci‘ olabilir. Tabi ki bu işlemleri çözmek için mining yapan madenciler çözdükleri işlemlerin karşılığında ETH olarak ödül alır. Kripto para madenciliği günümüzde, işlemi ilk çözen Sistem ve ya cihaza sahip olup ödülü kazanmak için yarışan binlerce madenci var.

Kripto Para Borsasına Hemen Ücretsiz Üye Olmak için

ethereum
Ethereum’un kullandığı |Proof of Work| modeliyle ilgili bir kaç sorun var. Ağa katılan ve ağı kullanan kişi sayısı artınca, elektrik kullanımı da artıyor. Tabi ki kullanılan elektrik artınca kazancınız azalıyor.

Ethereum’a Yatırım Yapmalı mıyım? | Hangi kripto paraya yatırım yapmalıyım?

Ethereum, dünyanın en değerli 2. Kripto Parasıdır. 2018 den bu yana gas ücretini arttırdığı için değeri de hatırı sayılır şekilde yükseldi. Bitcoin ile arasında ki makası daraltan Etherem yeni bir oy birliği mekanizması için çalışmalar sürdürüyor. Mevcut oy birliği mekanizması saniyede 15 işlem yapabildiği için, Ethereum geliştiricileri yeni bir oy birliği mekanizmasına geçiş için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yeni oy birliği mekanizmasına geçildiği takdirde, Bitcoin ile arasında ki makasın daha da daralacağını söyleyebiliriz.

Türkiye’de Nasıl Ethereum Alınır, Nasıl Satılır?

Kripto Para Borsaları oldukça yaygındır. Türkiye’de de bulunan belli başlı kripto borsaları mevcuttur. Alınan komisyonların yüksek olduğu yönünde bir çok şikayet olduğu için yabancı borsalar tavsiye ediliyor. Dünya genelinde ki en büyük kripto para borsası Binance‘dır. Binance hesabınızda, kendi kripto parası olan Binance Coin (BNB) bulundurduğunuz takdirde %50 daha az komisyon kesilecektir.

Binance Hemen Ücretsiz Üye Olmak için