Kripto Dünyasına Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Ethereum, 2015’te Rus yazılımcı Vitalik Buterin tarafından geliştirildi. Buterin’in bu kripto parayı oluşturma amacı sanal alemdeki aracıları kaldırmaktı. Bitcoin’i ilk defa babasından duyan Buterin, 2013 yılında Bitcoin içerisine kod yazılmasını tavsiye ediyor Böylelikler Ethereum’un mucidi gelecekteki yeni eserine odaklanıyor. EThereum yaratıcısının önerisine karşı çıkılınca, Blokzincir üzerinde içinde kod yazılımı yapılabilen, akıllı sözleşmeler uygulanabilen bir kripto para ağı öneriyor.

Kripto Dünyasına Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Ethereum öncelikle kişi yada kurumlar tarafından kontrol edilemeyen ve kendini yöneten bir kripto para ağıdır.

Ethereum açık kaynaklı ve kullanıcıların içerisinde merkezi olmayan aplikasyonlar (decentralized applications – DApp) oluşturmalarına ve geliştirmelerine imkan sağlayan gizliliği olmayan blokzincir tabanlı yazılım platformudur. Ethereum merkezi sistemlerin tersine, merkezsiz ağda tüm bilgiler ve veriler yalnızca bir yerde değil, dünyanın farklı yerlerinden olan kullanıcıların cihazlarında toplanır. Bu yeni sistem sayesinde bir cihazın zarar görmesi, sistem için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Kripto Dünyasına Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Kısaltılmışı ETH olan Ethereum’un  para birimi ‘Ether’, en küçüğüne ise ‘Wei’ denir. Kendi tarayıcısı ve ödeme sistemiyle Ethereum bütün bir ağdır. Bu sebeble Bitcoin birinci nesil “Birinci Nesil Blockchain” ismi ile anılırken Ethereum ise “İkinci nesil Blockchain” ismiyle adlandırılır.