Dolar Neden Önemlidir? Döviz Neden Hareketlidir?

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Döviz Nedir?

Döviz milli paranın yabancı para karşısında ki değerini tanımlar. Kısaca anlatmak gerekirse döviz, milli para dışında kalanlara verilen isimdir.

Bir devletin parası sadece o ülke sınırları içindeki alım satım işlerinde kullanılır. Mesela, İngiltere’deki bir şirketin, Asya ülkelerinden olan Japonya’da ithalat yapmak için Yen’e ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle ithalatçı Sterlin vererek Yen almak zorundadır. Bu nedenle, uluslararası ekonomik ilişkiler döviz kullanımını mecbur kılar.

Dolar Neden Önemlidir?

1. Dünya Savaşı sonrasında ABD FED’i kurarak Dünya Ekonomisini kontrolü altına almaya başlamıştır. Kapitalizme çok iyi adapte olan ABD zamanla Dünya Ekonomisindeki etkisini gitgide arttırmıştır. 2. Dünya Şavaşından sonra petrolün kontrolünü de ele alan ABD aynı zamanda dünyadaki ulusal paraları ABD dolarına, Doları ise altına endekslemiş ve sabit kuru geliştirmiştir. 1970’li yıllarda bu politikadan vazgeçip kapitalist sistemin temel unsurlarından olan Serbest Tüketim modeline geçip karşılıksız dolar basımına gitmiştir. 3 yıl gibi kısa bir süre sonra çıkan petrol krizinde Petrol sektörünü de ele geçiren ABD Petro-Dolar kavramını ortaya çıkarmıştır. Ve böylelikle Dolar Dünya Ekonomisindeki gücüne güç katmıştır.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız