Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Blokchain (Blok Zinciri) Nedir?

Her ne kadar kripto para ile uğraşmaya başladıktan sonra bu terimle karşılaşsak da, Blockchain teknolojisinin tarihi kripto paralarınkinden çok öncesine dayanır. Özellikle veri yapılarında ve kriptografide sıklıkla karşımıza çıkan bir terimdir. Blockchain ‘Merkle Ağacı’ olarakda ifade edilen ‘Karma Ağaç’ın modern halidir diyebiliriz. Ralph Merkle tarafından 1979’da patenti alınan bu sistem bilgisayar sistemlerine veri doğrulamada kullanılmak üzere entegre edilmiştir.

Özetle Blockchain Teknolojisi mevcut ağda en az iki bilgisayar arasında veri alışverişinin güvenle ve eksiksiz akmasını sağlayan ve oluşacak uyumsuzlukları engelleyen bir sistemdir.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Sizinde anladığınız üzere Blockchain teknolojisi internet gibi ucu açık, karmaşık ve sonsuz deryada mevcut akışı sağlayan, güvende tutan ve suistimal edilmesini önleyen sistemdir. Asıl amaç karşılıklı aktarılan verinin bütünlüğünü sağlamak ve bozulmasını engellemektir.

Bu sistemin günümüzdeki halini alması ise 2008’de Satoshi Nakamato tarafından Blockchain olarak tasarlandı. Merkle Ağacı sistemini güvenli bir veri alışverişi geçmişi içererek, zaman değişimini kayıt altına alarak ve onaylayarak için iki cihaz arası bir ağdan faydalanan ve merkezi bir otorite olmadan otomatik bir şekilde yöneten sistemi kurmayı başardı. Ve bu sistem Bitcoin ‘in temeli oldu.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Blokchain (Blok Zinciri) Nasıl Çalışır?

Aslında bu karmaşık sistemi anlatmaya sayfalar yetmez. Fakat özetle işleyişini Kriptoparalarda sistemin nasıl işlediğini anlatacağım. Daha önceki Madenci(mining) yazımızda bahsettiğimiz sistemler Blokchain’ın tüm veri alışverişlerinin kaydını tutar. Bu kayıtlar dijital para dünyasında bir defter olarak adlandırılır ve her veri alışverişi bir işlemdir. Doğrulanan her işlem, deftere blok olarak eklenir. Böylece eklenen her blok zincirin halkaları misali sistemi oluşturur.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız