bitcoin nedir

Bitcoin Nedir?

Herkesin dilinde olan Bitcoin, Blokzinciri (Blockchain) teknolojisini kullanan kripto para para birimdir. Yapılan işlemlerin bir merkezi yoktur, mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, yatırımcılar bir birini tanımadan ve bir aracı olmadan doğrudan alış-veriş yapabilir. Tanıdığınız kişilerle takas gerçekleştirmek için transferleri cüzdan numarası ile yapabilirsiniz. Cüzdan numaraları, banka kartlarının IBAN numarası gibi görüle bilir. Cüzdan numaraları IBAN’lardan daha uzun olduğu için kopyala-yapıştır işlemi ile takas yapmanızı öneririz aksi takdirde elle girilmesi durumunda yanlış yazacağınız bir harf yada rakam yüzünden paranız boşluğa düşer ve Kripto para madenciliği (Mining) yapanlara ödül olarak verilir. Gerçekleşen transferler belli bir merkezi olmayan düzensiz bir kayıt ve mutabakat sisteminde kaydedilir. Merkezi olmayan bu dağınık sistem ve mutabakat olan ağa Blokzinciri (Blockchain) deniyor. Bitcoin, Blokzinciri‘nin kriptolu (şifreli) sisteminden dolayı kripto para olarak da dile getirlir. Fiziksel olarak kullanılması mümkün değildir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilmiştir. Takaslarda alıcı ve satıcı arasında mutabakat ağ üzerinden transfer gerçekleşir.

Bitcoin’in Sahibi Kimdir?

3 Ocak 2009 yılında Satoshi Nakamoto kod adıyla bir kişi ya da bir ekip tarafından yayınladığı doküman ile hayata geçen, belli bir sahibi ve merkezi olmayan kripto para olarak tanımlandı. Bitcoin‘in arkasında duran resmi bir işletme yada devlet yoktur. Tamamen dijitaldir ve şirket benzeri işletmeleri ve çalışanları yoktur. Herhangi bir ülke ile bağlılığı yoktur. Bitcoin alış-veriş işlemlerini yapmak isteyen herkes bu mutabakat ağa katılabilir. Merak edenler varsa ücretsiz Binance platformuna üye olarak anlık Bitcoin fiyatlarını takip edebilirler. Türkçe canlı destek ve Türk Lirası ile alış-veriş yapmak mümkündür.

Binance Ücretsiz ve Kolay Üye olmak İçin Tıklayınız

Kripto Paralar

Blokzinciri (Blockchain) Nedir?

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin‘in değeri tamamen arz talep ilişkisi ile belirlenir. Binance ve benzeri kriptopara alım satım platformları, yatırımcıların alış ve satış emrini otomatik eşleştiren bir yazılım kullanılır. Kripto para kullanıcılarının yaptığı alım ve satım işlemlerini fiyat ve piyasa bilgileri olarak yayınlayan kriptopara alım satım platformları birbirine ya da bir merkeze bağlı değildir. Her platform üzerinde Bitcoin fiyatı bağımsız olarak oluşur.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin ve Altcoin fiyatları anlık olarak ciddi şekilde değişebilir. Borsadan farklı olarak fiyatın düşüş ve artışında her hangi bi sınır yoktur. Bu durum fırsatlar oluşturduğu gibi riskde de oluşturabilir. Bitcoin‘in bir sahibi ya da merkezi olmadığı için cüzdanınızdaki Bitcoin takas işlemlerinde cüzdan numaranızı yanlış girmeniz durumunda bir sorunla karşılaşırsanız, sorununuza açıklık getirecek ve çözecek birilerini bulamayabilirsiniz. bitcoinhakkinda.com olarak Bitcoin alış – satış işlemlerinde ve yatırımlarında temkinli davranılmasını tavsiye ederiz.

Bitcoin Güvenli Midir?

Blokzinciri‘nin belirsiz ve açık kodlu yapısı sayesinde ilk Bitcoin transferinden bu güne kadar ki tüm işlemlerin kayıtlarına ulaşmanız mümkündür. Bitcoin cüzdanları açık kaynaklıdır. Bu kaynağı geliştirmek isteyenlere ve denetlemek isteyenlere olanak sağlıyor.Her ne kadar güvenilir olduğunu düşünsek de devamlı geliştirilme aşamasında olduğunu unutmayalım.

Bitcoin’e yatırım yapacak kişilerin dikkat etmesi gerekenler; oluşturduğunuz cüzdan ve cüzdan numarası, hesap bilgileriniz ve şifrelerinizi iyi koruyunuz. Saydığımız unsurlardan oluşacak bir hata tamamen kullanıcıya aittir. Ayrıca Bitcoin alış-veriş işlemi gerçekleştikten sonra asla geri çevrilemez.
BitcoinHakkinda.com

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız