Bitcoin Halving Nedir? | Bitcoin Yarılanması Ne Zaman?

Kripto Para biriminde yarıya indirmek terimi, yeni madeni paraların ihraç oranını azaltan bir süreci ifade eder. Daha kesin olarak, yarıya indirmek, madencilere sağlanan blok ödülünün periyodik olarak azaltılmasıdır. Yarıya indirmek, bir kripto varlığının maksimum arzına ulaşılana kadar sabit bir ihraç oranını takip etmesini sağlar.

Bitcoin söz konusu olduğunda, haber paraları blok ödülünün bir parçası olarak sürekli olarak üretilmektedir (blok ödülü artı işlem ücretlerinden oluşur). Böylece, bir madenci her yeni bloğu başarılı bir şekilde “keşfettiğinde” ve onayladığında , yeni oluşturulan paraları çalışmaları için tazminat olarak kazanır .

Yani madencilik süreci, sisteme yeni Bitcoin‘leri tanıtan şeydir ve bu öngörülebilir ve kontrollü bir hızda yapılır. Yeni Bitcoin blokları ortalama olarak her 10 dakikada bir çıkarılır ve blok ödülü kontrollü bir azalma oranını takip eder. Buna göre, yarıya indirmek, blok ödülünün her 210.000 blokta (kabaca dört yılda bir) %50 azalmasını sağlayan şeydir.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

btcy yarılması
Genesis bloğundan başlayarak , Bitcoin‘in blok ödülü başlangıçta 50 BTC olarak ayarlandı. Daha sonra, 2012’de 25 BTC’ye ve 2016’da 12,5 BTC’ye düşürüldü. Son olarak Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma da blok ödülü 6.25 BTC’ye düşürüldü. 32 yarıya ulaşıldığında, işlem durur ve daha fazla Bitcoin oluşturulmaz. Bu noktada maksimum 21 milyon BTC arzına ulaşılacaktır.

Yarıya indirmek, Bitcoin protokolünün önemli bir parçasıdır ve kod açık kaynak olduğundan, herkes onu görebilir. Örneğin, Bitcoin Çekirdek uygulama mevcuttur GitHub’dan biri ve kod bölümleri şöyle blok ödülü görünüyor:

blok ödülü

 

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız