BIST (Borsa İstanbul) Nedir? Bist Nedir?

Para kazanmak ve borsa işlemleri yapmak isteyenlerin sürekli duyduğu ama hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadıkları; “BIST Endeksleri” hakkında bir kaç bilgi verelim.
Borsaya yeni yeni adım atıyorsanız ya da borsaya katılmak istiyorsanız en önemli kural, endeksleri yakından tanımak ve takip etmektir. Bu endeksleri takip etmek BIST 100 hakkında ve genel olarak şirketler hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız
bist

BIST 100 Ne işe Yarar? | BIST 100 Nedir?

Gelin hep beraber BIST 100 endeksi hakkında genel bilgilere bakalım;
BIST 100, Borsa İstanbul’da piyasa ve işlem hacmi açısından en yüksek işlem gören 100 hisse senedi hakkında rapor hazırlayan göstergedir. Ayrıca performansını ölçmek için de kullanılır. BIST 100 endeksi, Türk Borsası‘nın en temel göstergesi olarak kabul edilir. BIST 100 Endeksinin işlem kodu= XU100

Genel olarak büyük yatırımcılar ve şirketler Borsa İstanbul’un en değerli endekslerinden olan BIST 100 endeksini dikkatle takip ederler. BIST 100 endeksini yakından takip etmelerinin nedeni ise; borsanın fiyat değişimi, yükseliş ve düşüşü yorumları BIST 100 Endeksi dikkate alınarak yapılır. Kısacası; BIST 100 endeksinde ki 100 şirketin hisse senedi, Türkiye Borsası’nın genel performansını gösterir.

BIST 100 endeksinde yer alacak şirketlerin hisseleri, Borsa İstanbul’da senede 4 kere işlem gören payları kontrol edilerek belirlenir. Belirteceğimiz Dört Pazar arasında bu seçim işlemi gerçekleştirilir, “Ulusal Pazar” “İkinci Ulusal Pazar” “Kurumsal Ürünler Pazarı” “Gözaltı Pazarı”.

 

FDP Nedir?

borsa istanbul

Açılımı “Fiili Dolaşımdaki Paylar”. FDP‘de ki günlük işlem hacmi ve piyasa değer hacmi dikkate alınarak büyükten küçüğe doğru sıralanır. Bu sıralamalarda, her iki sıralamada, üst sıralarda bulunan payların hisse senetleri endekse dahil edilir. Yeni döneme geçerken ilgili endekslerin, dönemsel değişiklikleri, on (10) gün önce ilan edilir.

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız

Sonuç olarak da şunları belirtelim;
BIST 100
de bulunacak şirket hisse senetleri, işlem hacmi ve piyasa değer hacmi ile en üs sırada olan (A) ve (B) grubundan seçilir. Bu da demek oluyor ki, (C) – (D)
grubu, BIST 100 endeksine giremeyecektir. C – D grubunda bulunan şirketlerin hisse senetleri, (A) ve (B) grubunda yer alanlara göre daha fazla risk teşkil eder. BIST 100 endeksi senede 4 kez, 3 ay arayla yeniden belirlenir; “Ocak-Mart| Nisan-Haziran | Temmuz-Eylül | Ekim-Aralık”.

Not olarak da şunları bırakalım;
Borsaya yeni adım atanlar ve ya borsaya adım atmak isteyenler, kesinlikle ve kesinlikle alacağınız hisse için acele etmeyin. Almak istediğiniz hisse senetleri hakkında sağlam kaynaklardan bilgi toplayınız. Bazı platformlar da küçük yatırımcıyı gaza getiren yorumlar göreceksiniz onlara aldırış etmeden resmi kaynakları araştırınız.

bist100

 

Kripto Dünyasına Hemen Ücretsiz Adım Atmak İçin Tıklayınız