Tey Elrjula teknoloji girişimcisi, mülteci ve satış öncesi satışa sunulan “Görünmez Evlat” ın yazarıdır.

Kripto Para Borsasına Ücretsiz Üye olmak için

Bitcoin ihtiyacınız olan her şey için iyidir. Her türlü zorluğa rağmen pizza sipariş etmek ve tatmin edici bir kariyer yapmak için kullandım .

Yıllardır Bitcoin kullanıyorum çünkü spekülatif ticaretten zevk aldığım için değil, ailemin ihtiyacı var. 2013’te Hollanda’daki yazılım mühendisleriyle çalışırken kripto para birimleri ile tanıştım. Benim fikrim, koddan para yaratsak, paranın bir iletişim yolu haline geleceği ve değerinin toplumu temsil edeceği idi.

Hollanda‘dan ayda iki kez Lübnan’daki aileme para gönderirdim ve ücretler beni öldürüyordu. Daha da kötüsü, para transferleri çok uzun sürerdi. Para işlemlerinde, özellikle de dünyadaki büyük nüfusu dışlayanlar için hala birçok aşılmaz kısıtlama vardır.

Örneğin, Suudi Arabistan’daki büyük bir kesim oturma iznine sahip değildir ve Hindistan veya Pakistan gibi ülkelerdeki ailelerine para aktaramaz. Bitcoin bu kısıtlamalara sahip değildir veya fahiş işlem ücretleri içermemektedir.

Daha sonra 2013’te bitcoin ile ilgili bir Facebook grubu kurdum. Sayfayı denetledim ve sayfaya katılanların çoğunluğu Mısır’dan gelenler olup 10.000 kişiyle görüştüm. Bu grupta Abdullah Almoaiqel gibi birçok ilginç insanla tanıştım. Abdullah, şimdi Orta Doğu’daki ilk düzenlenmiş dijital para borsası olan Rain’in kurucusu ve ortağıdır. Şirket Bahreyn’de bulunmaktadır ve Bahreyn ve Mısır’dan faaliyet göstermektedir.

Sonra 2014’te her şey ters gitmeye başladı. Avrupa ikamet kartımın süresi o yılın sonunda doldu ve eve geri dönecek bir savaş vardı. İnsanlar, yerel milisler olan Hizbullah’ın IŞİD’i Lübnan’dan uzak tutmak için savaştığını söyledi.

“TEKNOLOJİ, DAHA AZ GÜVENMEMİZ VE DAHA FAZLA DOĞRULAMAMIZ GEREKEN BİR DÜNYADA YAŞAMAMIZA YARDIMCI OLUYOR.”

Suriye’nin yarısı o zamanlar Hollanda’ya akıyordu ve kaçakçılar Avrupa’nın diğer tarafında aktifti. Bana İslam’da nasıl dua edeceğimizi öğretmek için küçük bir kitap aldım, daha sonra dualarımı okumaya ve Kuran’ı dinlemeye başladım. Ayrıca Sayed Hassan Nasrallah’ın konuşmalarını, resitallerini ve Suriye’deki Hizbullah’la birlikte savaşma çağrılarını dinlemeye başladım . Suriye veya Lübnan’a sürgün edilme kaderime teslim oluyordum.

Kripto Para Borsasına Ücretsiz Üye olmak için

suryeli mülteci - bitcoin zengini

Uykusuz geceler geçti, Facebook sayfaları Suriye’deki savaş vahşeti görüntülerini sürekli yayınladı. Bunun bir parçası olmak istemedim.

11 Eylül 2014’te 500 göçmen güvenli topraklara geçmeye çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybetti. O anda Avrupa’da olduğum için ne kadar mübarek olduğumu anladım ve mülteci olma fikrine teslim oldum.

Bu arada, en iyi Mısırlı yazılım mühendisi ve bitcoin’i erken benimseyen Facebook sayfasında çalıştım. Mısırlı bitcoin kullanıcılar ile iyi görüşmeler yaptım. Bir çok insanla sohbet ettim ve madencilik süreci, fiyat spekülasyonu, bitcoin satın alma ve satma hakkındaki sorularını yanıtladı. Hollanda’dan ılımlı olduğumu biliyorlardı, ama şimdi kısmen belgelenmediğimi bilmiyorlardı.

Kampta 30 yaşına bastım ve göçmen yetkililerin ikametimi yenilemesini bekleyen güzel Avrupa dairemde olduğumu söyleyerek aileme yalan söyledim. Benden başka kimse kamptaki diğer Arap mültecilerin yanında yaşadığımı bilmiyordu.

Mültecilerin kimliği yoktur, bu nedenle banka hesapları olamaz. En azından henüz Hollanda’da kimseyi tanımıyorlar. Bitcoin, profesyonel çalışmamın daha da büyük bir parçası oldu. Kripto paraya sürekli maruz kalmak beni bitcoin hikayelerini kapsayan gazeteciler için çeviri işleri yapmaya teşvik etti.

Güneşli günlerde, bitcoin alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayan bir emanet ajanı olarak birkaç yüz avro kazandım. Temmuz 2015’te Lefkoşa Üniversitesi’nden teknik uzmanlık sertifikası aldım ve bitcoin blok zincirine kaydoldum. Sonunda, bir profesyonel ve artık bir hobi uzmanı oldum.

“BİTCOİN KİMLİĞİM YAVAŞÇA MÜLTECİ KİMLİĞİMİN ÜSTESİNDEN GELİYORDU.”

Genel halk, Bitcoin ağına, tüm paranızı kaybedebileceğiniz bir kumar oyunu olarak bakıyor. Birçok buluşma Hollanda’da görünmeye başlamıştı. Konuşmacı olarak çalışmaya başladım. Hollanda’da böyle bir olaya her ayın ilk Çarşamba günü düzenlenen Bitcoin Çarşamba adı verildi. Yavaş yavaş, Bitcoin kimliğim mülteci kimliğimin üstesinden geliyordu.

Gelecek yıllar boyunca ve her sahneye çıktığımda insanlardan ellerini ceplerine koyup paraları çıkarmasını isterdim. Karşılığında onlara aynı miktarda bitcoin verirdim. Neden? Çünkü bitcoin’i anlamanın en iyi yolu, özellikle pizza hikayesini duyduktan sonra kullanmaktır.

Para ve kimlik yüzyıllardır el ele, ama kimliksiz bitcoin kullandım. E-postamın yanı sıra, dijital olarak para kullanmak ve işlem yapmak için hiçbir şeye ihtiyacım yoktu. Ancak kendimi dünyaya tanıtmak ve eğitim ve diplomalar, sağlık ve aşılar, seyahat ve uçak biletleri gibi hizmetler ile etkileşime geçmek için bir kimliğe ihtiyacım var. Teknoloji, daha az güvenmemiz ve daha fazla doğrulamamız gereken bir dünyada yaşamamıza yardımcı oluyor.

20’den fazla farklı Avrupa şehrine ve Orta Doğu’da bir kaçına seyahat ettim.

Bitcoin her şey için yararlı olmayabilir, ama cehennem olan tüm hayatımı değiştirdiğinden eminim.

Kripto Para Borsasına Ücretsiz Üye olmak için